تکنولوژی‌هایی که ۱۰ سال قبل نبودند

تکنولوژی‌هایی که ۱۰ سال قبل نبودند

تکنولوژی در چند سال اخیر با چنان سرعتی در حال پیشرفت است که هر فناوری منحصر به‌فرد و عجیبی را هم که ببینیم به‌راحتی باور می‌کنیم. تا حدود 10 سال پیش پیشرفت فناوری را فقط در فیلم‌ها می‌دیدیم و در رویاهایمان به آن می‌پرداختیم؛ رویای اینکه در اتاق خوابمان روی تخت دراز کشیده باشیم و بتوانیم بدون بلند‌شدن چراغ را خاموش کنیم؛

رویای ارتباط راحت و سریع با دوستی که در قاره‌ای دیگر زندگی می‌کند با استفاده از تلفن همراهمان؛ رویای داشتن یک دستیار دیجیتالی که هنگام بیرون‌رفتن از خانه وضعیت آب و هوا را به ما بگوید و هزاران رویای دیگر که در ذهنمان گاه و بیگاه شکل می‌گرفت

درصد کمی احتمال می‌دادیم که به این زودی‌ها به واقعیت بپیوندند. ولی حالا حتی اگر کسی یک شیء پلاستیکی به ما نشان بدهد و بگوید این دستگاهی است برای تعیین میزان عصبانیت شما که باید پشت گردنتان چند ثانیه نگه دارید تا کار خودش را بکند باور می‌کنیم؛ چراکه نه. ما در طول این چند سال فناوری‌های عجیب‌تر دیده‌ایم که همه واقعی بودند.
نکته جالب در این میان این است که تکنولوژی‌های نوین چنان جای خود را به‌سرعت در زندگی ما باز کرده و می‌کنند که تصور اینکه روزی بدون اینها زندگی می‌کردیم، مشکل است. اغلب ما به برخی از این فناوری‌ها وابستگی عجیبی پیدا کرده‌ایم گویی هیچ‌وقت بدون آنها زندگی نکرده‌ایم و نمی‌شود هم زندگی را بدون آنها ادامه داد. با این حال وقتی به زمان پیدایش این ابزار نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که 10 سال پیش وجود خارجی نداشته‌اند و اغلب ما بیشتر عمر خود را بدون آنها گذرانده‌ایم و احساس نیاز و وابستگی خاصی هم نداشتیم. در ادامه به برخی از این فناوری‌ها می‌پردازیم که 10 سال پیش در زندگی ما وجود نداشتند و با این حال چنان حضورشان برایمان عادی و طبیعی است که گویی از ابتدای تولدمان در کنارمان بوده‌اند.

واقعيت مجازي

يکي از فناوري‌هايي که روياها را با دنياي واقعي پيوند داد واقعيت مجازي و واقعيت افزوده بود. اين فناوري اگرچه بيش از 20 سال است که محققان و پژوهشگران را به خود مشغول کرده ولي از زمان به بار نشستنش زمان زيادي نمي‌گذرد. واقعيت مجازي (Virtual reality) که اصطلاحا به آن VR مي‌گوييم به کمک يک هدست يا يک سخت‌افزار به کاربر اجازه مي‌دهد خود را در فضايي ببيند که در واقعيت وجود ندارد. فضايي ??? درجه که اگر سر خود را بچرخانيم مي‌توانيم محيط واقعي اطراف خود را مشاهده کنيم و همين موضوع است که باعث مي‌شود به کاربر القا شود که اکنون دقيقا در همين محيط قرار دارد. واقعيت افزوده نيز که تکنولوژي پيچيده‌تري در مقايسه با واقعيت مجازي دارد يکي از عجايب دنياي تکنولوژي است که زماني رويا بود و حالا يک فناوري پيش‌پا افتاده به شمار مي‌رود. در اين فناوري محتواي شبيه‌سازي‌شده به دنياي واقعي فرد افزوده مي‌شود. به اين معنا که اطلاعاتي مانند تصوير يا متن به دنياي واقعي و محيط اطراف اضافه مي‌شود. اگر به خاطر داشته باشيد سال گذشته يکي از پرسروصداترين موارد استفاده‌شده ازاين تکنولوژي بازي پوکيمون‌گو بود که سر و صداي زيادي به پا کرد. اين بازي جدا از اينکه در محيط زندگي شما انجام مي‌شد، حين بازي موجوداتي به محيط اطرافتان اضافه مي‌شد که جذابيت آن را دوچندان مي‌کرد.

اينترنت اشيا

يکي از جديدترين مفهوم‌هايي که مدت کوتاهي است پا به دنياي فناوري گذاشته اينترنت اشيا (Internet of Things (IoT است. اينترنت اشيا درواقع شبکه‌اي از اشيا است که مي‌توانند با يکديگر ارتباط اينترنتي داشته باشند. اين اشيا مي‌توانند از لوازم خانه باشند تا خودروها و ابزار پزشکي. درواقع شما مي‌توانيد با استفاده از اپليکيشني که در تلفن هوشمندتان دانلود مي‌کنيد کنترل لوازم اطراف خود را داشته باشيد. خانه‌هاي هوشمند يکي از بزرگ‌ترين موارد استفاده از اينترنت اشيا است. حالا ديگر خانه‌هاي هوشمند رو به گسترش هستند که البته نه در ايران ولي در کشورهاي توسعه‌يافته شما ردپاي اينترنت اشيا را در اغلب خانه‌ها مي‌توانيد ببينيد. البته هنوز اين مفهوم راه زيادي دارد تا به مرحله تکامل برسد، ولي حالا ديگر حتي در کشور ما هم اين يک موضوع پيش پا افتاده است که مثلا چراغ اتاقتان را با اپليکيشن خاموش يا روشن کنيد. اينترنت اشيا همچنان در حال پيشروي است و بازارهاي مربوط به آموزش، تفريحات، حمل و نقل، بهداشت و خدمات اجتماعي، امنيت و ايمني و به‌طور کلي زيرساخت‌هاي شهري به‌زودي زير پوشش اينترنت اشيا قرار مي‌گيرند.

دستيارهاي هوشمند

دستيارهاي هوشمند که به تازگي وارد زندگي ما شده‌اند روز به روز در حال پيشرفت هستند. از مهم‌ترين دستيارهاي هوشمند مي‌شود به کورتانا، گوگل نو، سيري، الکسا و بيکس‌باي اشاره کرد. امروزه اين دستيارهاي هوشمند را همه‌جا مي‌بينيد. برخي از آنها به سيستم‌عامل‌هاي کامپيوتر اضافه شده‌اند مانند کورتانا و برخي مانند سيري به موبايل‌ها آمده‌اند. با الکسا مي‌‌شود از فروشگاه‌هاي آنلايني مانند آمازون به راحتي خريد کرد. اين دستيارهاي هوشمند معمولا يا با فرمان‌هاي صوتي فعال مي‌شوند يا با نوشتاري يا اينکه مثل گوگل با هر دو کار مي‌کنند، به تازگي هم بيکس‌باي سامسونگ معرفي شد که مي‌توانيد با او درباره عکسي که گرفته‌ايد صحبت کنيد. اين دستيارهاي هوشمند آنقدر محبوب شده‌اند که براي برخي از آنها بلندگوهايي طراحي شده است که کار کردن با آنها را بسيار ساده مي‌کند. گوگل‌هوم و آمازون الکسا دو نمونه موفق از اين دستيارها هستند. با داشتن يکي از اين اسپيکرها مي‌توانيد با فرمان صوتي هر موسيقي که دوست داشته باشيد گوش کنيد يا از آنها بخواهيد شما را صبح از خواب بيدار کنند يا مطلبي را از ويکي‌پديا براي شما بخوانند. همچنين آنها مي‌توانند لامپ‌هاي هوشمند شما را خاموش يا روشن کنند يا روي تلويزيون شما فيلم مورد علاقه‌تان را پخش کنند.

پيام‌رسان‌هاي موبايلي

ارسال پيامک و حتي چت آنلاين که از همه مشهورترش در آن سال‌ها ياهومسنجر بود بيش از 10 سال است که جزو زندگي روزانه ما شده ولي موضوعي که در اينجا مي‌خواهيم به آن بپردازيم چت موبايلي است. پيام‌رسان‌هاي موبايلي کمتر از 10 سال که نه؛ کمتر از پنج سال است که از اجزاي جدانشدني ما شده است. اين موضوع برعکس بقيه فناوري‌هاي نوين که چند سال طول مي‌کشد تا به کشور ما هم برسد و استفاده از آن فراگير شود، همگام با دنيا رشد کرد و استقبال جالب توجهي از آن شد. اين اتفاق با وايبر شروع شد و دوره کوتاهي به واتس‌اپ و وي‌چت و لاين اختصاص يافت و حالا هم که سلطان پيام‌رسان‌هاي موبايلي در ايران تلگرام است که با قدرت در جايگاه خود نشسته و با ترمز‌هايي از قبيل فيلترينگ و اختلال‌هايي که گاه و بيگاه ايجاد مي‌شود خم به ابرو نمي‌آورد و به فرمانروايي خود ادامه مي‌دهد. حالا کار به جايي رسيده که استفاده از تلگرام نه‌تنها در روابط خانوادگي و دوستانه بلکه در روابط کاري هم از ملزومات شده و فرضمان بر اين است که همه و همه از اين پيام‌رسان استفاده مي‌کنند و لاغير. در حالي که اگر به همين چند سال گذشته برگرديم مي‌بينيم که نه‌تنها هيچ پيام‌رسان موبايلي‌ وجود نداشت بلکه کسي هم نيازي به آن احساس نمي‌کرد.

گجت‌هاي پوشيدني

اين مورد هم مانند بسياري ديگر از فناوري‌ها تا همين چند سال پيش فقط در فيلم‌هاي علمي‌-تخيلي و کارتون‌ها وجود داشت. در کارتون کارآگاه گجت، خواهرزاده کارآگاه که «پني» نام داشت ساعت هوشمندي در دست داشت که در اغلب اوقات از آن استفاده مي‌کرد. اين ساعت حالا در دست بيشتر ما هست ولي همين چند سال پيش برايمان يک شيء تخيلي و عجيب بود. گجت‌هاي هوشمند پوشيدني که پراستفاده‌ترين آنها ساعت‌ها و بند‌هاي مچي است حالا استفاده زيادي دارد و براي بسياري جزو جدانشدني است و بيشتر کارهاي روزانه‌شان را با آن انجام مي‌دهند. جدا از ساعت و مچ‌بند اين حوزه در حال پيشرفت جالب توجهي است و شامل عينک، کلاه، کفش، تي‌شرت و هرچيزي مي‌شود که مي‌توان آن را پوشيد. حتي اين فناوري به ناسا هم راه يافته و لباس‌هاي هوشمند ويژه‌اي براي فضانوردان طراحي و توليد شده است.

پهپاد

پهپاد کوتاه شده‌ عبارت پرنده هدايت‌پذير از دور است و در زبان انگليسي هم به آن Drone مي‌گويند. پهپاد هواپيماي کوچکي است که خلبان ندارد و توسط يک انسان از جاي ديگر هدايت مي‌شود يا اينکه کاملا با هوش مصنوعي کار مي‌کند. پهپادها ابتدا براي استفاده‌هاي نظامي طراحي شدند که ارتش آمريکا از آنها در جنگ افغانستان هم استفاده کرد. بزرگ‌ترين دليل استفاده از آنها هم همين نداشتن خلبان است که اگر مورد هدف قرار بگيرند کسي کشته نمي‌شود. مدتي است که حالا اين پهپادها فقط کاربرد نظامي ندارند و همه‌گير شده‌اند. امروزه مي‌شود از هر مغازه اسباب‌بازي فروشي يکي از اين پهپادها را خريد و سرگرم شد، اگر هم اهل کنجکاوي هستيد مي‌توانيد مدل‌هاي حرفه‌اي اين پهپادها را بخريد که البته ارزان نيستند اما امکانات قابل توجهي دارند. براي مثال DJI يکي از بزرگ‌ترين سازندگان پهپادهاي حرفه‌اي است که دستگاه‌هاي اين کمپاني علاوه بر حفظ بسيار خوب تعادل در پرواز مي‌توانند براي شما با کيفيت 4K هم فيلمبرداري کنند. البته به دلايل امنيتي پرواز با اين وسيله در بسياري از شهرهاي دنيا ممنوع شده يا داراي محدوديت است که بايد با آنها نيز توجه کنيد.

پرينت سه‌بعدي

تبديل آنچه در ذهن است به چيزي که بتوان آن را لمس کرد هميشه يکي از آرزوهاي بشر بوده است. تکنولوژي پرينترهاي سه‌بعدي اين قسمت از روياها را حل کرده است. شما حالا با استفاده از اين پرينترها مي‌توانيد حتي تصوير خودتان را به‌صورت سه‌بعدي چاپ کنيد؛ موضوعي که تا همين 10سال پيش فقط در حد يک رويا بود. دانشمندان از اين موضوع در موارد بسيار مهمي از قبيل پزشکي استفاده کرده‌اند و حالا کار را به جايي رسانده‌اند که اعضاي بدن انسان و حتي بافت‌هاي خوني و رگ‌ها را مي‌توانند چاپ کنند و در بدن انسان به کار بگيرند. همان‌طور که تا 10 سال پيش تصور اين غير ممکن بود که تصويري که در مقابلمان است طوري چاپ شود که بعد داشته باشد و بتوان آن را لمس کرد، بي‌شک تا 10 سال آينده هم اين موضوع برايمان امري طبيعي خواهد بود که به محض ايجاد مشکل در عضوي از بدن، با استفاده از پرينتر‌هاي سه‌بعدي بتوان همان قسمت را چاپ و در بدن استفاده کرد.