حمله بدافزار اینترنت اشیا به ایران

حمله بدافزار اینترنت اشیا به ایران

با افزایش محصولات و ابزار متصل به اینترنت، احتمال گسترش آلودگی‌های بدافزاری هم بیشتر شده است و بدافزارهای متنوع‌تری به همین منظور طراحی شده است.

به نقل از دیجیتال ترندز، موسسه امنیتی کاسپراسکی از شناسایی بدافزاری موسوم به Hajimee خبر داده که بدافزاری مختص عصر اینترنت اشیا است و با ایجاد شبکه های بوت نت صدهزار ابزار و محصول متصل به اینترنت را آلوده کرده است.

بررسی‌های کاسپراسکی از شناسایی بیش از ۳۰۰ هزار محصول و ابزار الکترونیک آلوده به Hajime خبر می دهد. بدافزار یاد شده به طور خاص برای آلوده کردن وبکم ها، دوربین های مداربسته و روترها طراحی شده، ولی می تواند به هر وسیله دیگری که به اینترنت متصل است هم حمله کند.

بررسي‌هاي کاسپراسکي از شناسايي بيش از ??? هزار محصول و ابزار الکترونيک آلوده به Hajime خبر مي دهد. بدافزار ياد شده به طور خاص براي آلوده کردن وبکم ها، دوربين هاي مداربسته و روترها طراحي شده، ولي مي تواند به هر وسيله ديگري که به اينترنت متصل است هم حمله کند. Hajime پس از سرقت کلمات عبور، داده‌هاي شخصي کاربران را سرقت کرده و خود را مخفي مي کند. ابزار آلوده شده به طور مخفيانه و بدون اطلاع مالک آنها قابل سوءاستفاده خواهند بود.

بررسي هاي شرکت کاسپراسکي نشان مي دهد بخش عمده ابزار و محصولات آلوده شده به Hajime در ايران، ويتنام و برزيل واقع هستند. اين شرکت به کاربران توصيه کرده کلمات عبور وبکم ها، دوربين هاي مدار بسته و روترهاي خود را تغيير دهند تا حدس زدن آنها توسط اين بدافزار و نفوذ دشوارتر شود. همچنين کاربران بايد در صورت لزوم ميان افزارها و نرم افزارهاي نصب شده بر روي اين دستگاه ها را به روزرساني کنند.

Hajime اولين بار در اکتبر سال ???? از راه رسيد و شبکه بوت نت ايجاد شده از طريق آن براي طراحي حملات DOS و ارسال هرزنامه قابل استفاده است. نکته جالب عدم حمله Hajime به شبکه هاي رايانه اي شرکت هاي آمريکايي مانند General Electric و Hewlett-Packard و همين طور موسساتي مانند شرکت پست آمريکا، وزارت دفاع اين کشور و ... است.