گوگل کلود، یک مدعی جدی در فضای ابری عمومی

گوگل کلود، یک مدعی جدی در فضای ابری عمومی

بدون شک گوگل کلود یک مدعی جدی در فضای ابری عمومی است. در چند سال گذشته، گوگل تلاش خود را روی فضای ابری متمرکز کرده است.

بر اساس تحلیل‌های فورستر، گوگل یک مدعی جدی در فضای ابری عمومی است. شرکت گوگل، در چند سال اخیر، تمام تمرکز خود را روی رشد فضای رایانش ابری گذاشته است.

در گردهمایی نکست 2017، بیش از 11000 کاربر، همکار، توسعه دهنده و تحلیلگر از جمله فورستر، در سان‌فرانسیسکو به گوگل پیوستند تا در مورد به‌روزرسانی‌های اخیر این سازمان در زمینه گوگل کلود اطلاعات بیشتری کسب نمایند و همچنین از تجارب این شرکت استفاده کنند.

گوگل کلود به عنوان يک فروشنده فضاي ابري عمومي، پتانسيل‌هايي را براي مديران و رهبران فناوري ارائه کرده است. گوگل در بخش پلتفرم ابري، در درجه اول با خدمات وب آمازون (اي.دبليو.اس)، اژور مايکروسافت و آي.بي.ام رقابت مي‌کند. ظاهراً تصور مي‌شود که گوگل در مقايسه با بسياري از فروشندگان ديگر در فضاي سازماني، خدمات بهتري ارائه مي‌دهد، ليکن در تمام زمينه‌ها نمي‌توان اين تحليل را به کار برد.

گوگل، بخش IAAS (آي.اي.اي.اس: زيرساخت به عنوان خدمت) خوبي دارد، ليکن قابليت‌هاي PAAS (پي.اي.اي.اس: پلتفرم به عنوان خدمت) آن در رتبه بعد از AWS متعلق به شرکت آمازون قرار مي‌گيرد. به نظر مي‌رسد شرکت گوگل در حال حاضر قصد ندارد که AWS يا اژور را از صحنه رقابت خارج کند، ليکن با گسترش جهاني، شانس خوبي دارد که به يک رقيب قدرتمند براي آنها تبديل گردد.

گوگل کلود همچنين قصد دارد که فناوري هوش مصنوعي را نيز به فضاي ابري خود اضافه کرده و به کاربران خود عرضه نمايد. گوگل، به خوبي به اين حقيقت آگاه است که قابليت‌هاي شناختي، يکي از عوامل بسيار مهم و تميزدهنده بين فروشندگان ابري است و مي‌تواند به محبوبيت و اعتبار اين سازمان بين کاربران، کمک شايان توجهي نمايد. از ديد کارشناسان، راهبردي که غول اينترنتي، گوگل، در پيش گرفته آن است که به کاربران اين ديد را بدهد که آنها هم مي‌توانند از اين طريق، به کسب درآمد بپردازند. با اين وجود تمام اين قابليت‌ها و محاسني که براي گوگل کلود ذکر شد، مشخص نيست که آيا توانايي‌هاي گوگل در بلند مدت همچنان تأثيرگذار باشد و شرکت‌هاي بزرگ را به استفاده از خدمات ابري اين شرکت وادار کند.