UI و UX در طراحی وب سایت چیست؟

UI و UX در طراحی وب سایت چیست؟

شاید برای شما هم پیش آمده که در صحبت های عامیانه بشنوید رابط کاربری سایت و یا برنامه ای خوب است اما تجربه کاربری ضعیفی دارد و یا مواردی مشابه. جالب اینجاست که اکثر این افراد اطلاعات چندانی در مورد رابط کاربری (UI)،تجربه کاربری (UX) و تفاوت آن ها باهم ندارند. ما می خواهیم در این مقاله به بررسی رابط کاربری،تجربه کاربری و تفاوت این دو بپردازیم

طراح رابط کاربری (UI) و همچنین طراح تجربه کاربری (UX) هر دو برای دستیابی به محصول نهایی مناسب ضروری هستند و باید با یکدیگر همکاری داشته باشند. با وجود این نقش ها و وظایف این دو با یکدیگر تفاوت زیادی دارد. طراحی تجربه کاربری موضوعی تحلیلی و تکنیکال می باشد، در حالی که طراحی رابط کاربری بیشتر نزدیک به چیزی است که ما به عنوان طراحی گرافیک می شناسیم، گرچه وظایف بیشتر و پیچیده تری دارد.

اگر شما يک محصول را به مانند بدن انسان در نظر بگيريد، کدها همان استخوان هايي هستند که به بدن شکل مي دهند. اندام ها نيز نمايانگر طراحي تجربه کاربري هستند که ورودي هاي بدن انسان را براي بقا اندازه گيري و بهينه سازي مي کنند. طراحي رابط کاربري نيز مانند نماي بيروني بدن است، مانند احساسات و عکس العمل ها و به طور کلي آنچه از بيرون ديده مي شود.
راهول ورشني از موسسين شرکت foster.fm در اين باره مي گويد:
طراحي رابط کاربري و طراحي تجربه کاربري از گيج کننده ترين بحث ها در کار ما است و بسياري اين دو مفهوم را اشتباه به کار مي برند. يک رابط کاربري بدون تجربه کاربري مانند يک نقاش است که بدون هيچ ايده و تفکري قلمش را روي بوم مي کشد.
در حالي که يک تجربه کاربري بدون رابط کاربري مانند يک قالب مجسمه تو خالي است. يک حس ايده آل ناشي از محصول با يک طراحي تجربه کاربري خوب شروع مي شود، که در ادامه اش طراحي رابط کاربري خوب قرار مي گيرد. هر دوي آن ها براي دستيابي به يک محصول موفق ضروري اند.

طراحي تجربه کاربري (UX) چيست؟

طبق تعريفي که در ويکي پديا آمده است طراحي تجربه کاربر (UXD يا UED) فرايند بهبود رضايت مشتري و وفاداري او با بهبود قابليت استفاده، سهولت استفاده و لذت هاي ارائه شده در تعامل بين مشتري و محصول است.
ممکن است در نظرتان اين تعريف مبهم باشد، همچنين هيچ اشاره اي نيز به تکنولوژي و مفاهيم ديجيتال نکرده باشد. به طور کلي خلاصه کردن يک پروسه در قالب چند کلمه هميشه امري دشوار بوده است.
برخي از ابهامات در تعاريف به دليل تازه و نو بودن اين مفهوم است. دُن نورمن، دانشمند علوم شناختي و موسس گروه مشاوره طراحي نيلسون نورمن درباره اهميت تجربه کاربري مي گويد:
تجربه کاربري تمام جنبه هاي تعامل کاربر با شرکت، خدمات و محصولات شرکت را شامل مي شود.’
طراح تجربه کاربري (UX) بايد به طور فعالانه در فرآيند تحقيق، ارزيابي، توسعه، محتوا و نمونه سازي براي ارزيابي کيفيت محصول مشارکت داشته باشد. طراحي تجربه کاربر يک مفهوم غير ديجيتال و مرتبط با علوم شناختي است، اما به طور عمده در حوزه ي ديجيتال تعريف و به کار گرفته مي شود.

طراحي رابط کاربري (UI) چيست؟

اگر چه طراحي رابط کاربري مفهومي قديمي تر بوده و بيشتر از آن استفاده شده است، اما به علت برداشت هاي غلط بسيار، يافتن پاسخي براي سوال “طراحي رابط کاربري چيست؟” امري دشوار است. در حالي که تجربه کاربر، مجموعه اي از وظايف متمرکز بر بهينه سازي محصول براي استفاده همراه با لذت کاربر و افزايش کارايي است، طراحي رابط کاربري مکمل آن است و شکل و ظاهر، حس و جذابيت محصول را در بر مي گيرد. همانند طراحي تجربه کاربري، طراحي رابط کاربري نيز نقشي چند وجهي و چالش برانگيز است. طراح رابط کاربري مسئول تبديل محتوا،طرح و ظاهر يک محصول به تجربه اي جذاب براي کاربر است.
بر خلاف رابط کاربري (UI)، تجربه کاربري (UX) مفهومي کاملا ديجيتال است. نقش طراحي رابط کاربري براي هر رابط ديجيتال و کاربران آن در زمينه احساس ناشي از برند و اعتماد به برند نقشي بسيار مهم و ضروري مي باشد. گرچه ارتقا حس ناشي از برند و اعتماد به برند به طور خاص وظيفه ي طراح رابط کاربري نيست، اما طراحي رابط کاربري محصولات برند بر اين دو موضوع تاثيرگذار است.
آخرين وظيفه ي طراح رابط کاربري نيز پياده سازي طراحي به کمک يک توسعه دهنده است. در گذشته تفاوتي ميان طراح رابط کاربري و توسعه دهنده قائل نمي شدند. اما امروزه طراح وب (که در واقع همان طراح رابط کاربري است که توانايي کدنويسي دارد) به عنوان طراح رابط کاربري شناخته مي شود. در حالي که طراح تجربه کاربري نيازي به کدنويسي ندارد. طراحي رابط کاربري امري است که بر پايه ساخت رابط کاربري هايي جذاب با گذر زمان تکيه دارد و با گذشت زمان دچار تکامل و تغيير مي شود.
به طور کلي مي توان گفت طراحي رابط کاربري سه بخش از محصول را تشکيل مي دهد:

  • Sense: شامل کنش و واکنش محصول در رابطه با ورودي کاربر و يا محيط هاي نمايش متفاوت است
  • Skin : شامل نمايش بصري و گرافيکي محصول است
  • Makeup :شامل دستورالعمل ها و نکات و راهنماهايي است که کمک مي کند کاربر تجربه بهتري داشته باشد.

رابط کاربري (UI) و تجربه کاربري (UX)، مکمل يکديگرند
UI و UX مکمل يکديگر شناخته مي شوند. هر دوي آن ها در محصول براي ايجاد تجربه اي دلنشين براي کاربر ضروري اند و نمي توان يکي را بر ديگري ارجح دانست.
هلگا مورنو ،طراح و کارشناس، در مقاله ي “فاصله بين UX و UI” و “تفاوت UI و UX” در اينباره مي گويد:
چيزي که عالي به نظر مي رسد اما کار کردن با آن دشوار است نمايانگر UI خوب و UX ضعيف است، و برخلاف آن چيزي که کارکردن با آن ساده است و ظاهري بد دارد، نمايانگر UX خوب و UI ضعيف است.

تفاوت بين UI و UX

UI و UX مخفف هايي هستند که معمولا توسط افراد مبتدي به صورت اشتباه مورد استفاده قرار مي گيرند. آنها کاملا معناهايي متفاوتي دارند که معمولا توسط افرادي که معناهاي آن را نمي دانند به جاي يکديگر استفاده مي شوند در صورتي که تقاوت اين دو بسيار واضح مي باشد.
UI مخفف User Interface مي باشد که در صنعت نرم افزار به هر چيزي که در صفحه نمايش داده مي شود گفته مي شود که شامل تصاوير، متن ها، دياگرام ها، ماژولها، جداول ، ويدئوها و همچنين رنگ ، ساير و مکان آن ها مي باشد.
UX مخفف User Experience مي باشد که بسيار وسيع تر از UI مي باشد و به تجربه و احساس کاربر زماني که از محصول شما استفاده مي نمايند گفته مي شود. به عنوان مثال زماني که شما از سايت دارکوب محصولي را سفارش مي دهيد و آن بسيار سريع تحويل شما مي گردد به اين معناست که UX خوبي وجود داشته است.
در حقيقت کل يک محصول UX مي باشد و و هر بخش از آن UI ناميده مي شود. UI در حقيقت سيستمي مي باشد که انسان از طريق آن با ماشين در ارتباط مي باشد و شامل کامپوننت هاي فيزيکي و نرم افزاري مي باشد.

در پايان

امروزه طراحاني وجود دارند که هر دو تخصص UX و UI را در کنار هم دارند و اين طراحان براي پياده سازي قالب هاي وب سايت هر دو نقش را بر عهده مي گيرند و البته دستمزد آنها معمولا از طراحان تک تخصص بالاتر مي باشد. البته اين دو کاملا با هم در ارتباط بسيار نزديک هستند و البته ما عقيده داريم بدون دانش در هر دو فيلد متخصص طراحي بودن ممکن نيست و آنها براي اهداف بزرگتري به هم ترکيب شده اند که اين هدف همانا جذب کاربران به محصولات شما و رساندن اطلاعات مورد نظر شما به ايشان مي باشد. البته شما مي توانيد وب سايتي داشته باشيد که که ظاهري بسيار خاص و خيره کننده داشته باشد اما عملکرد بسيار ضعيفي داشته باشد که اين را UX بد و UI خوب مي نامند و همچنين بلعکس مي توانيد وب سايتي داشته باشيد که ظاهر و حس ضعيفي داشته باشد ولي بسيار مورد پسند کاربر باشد که اين مورد را UX خوب و UI بد مي نامند. بنابراين براي آنکه طراحي اثر بخشي لازم را داشته باشد UI و UX مي بايست در امتداد هم در نظر گرفته شوند و طراحي وب سايت مي بايست پس از طراحي قالب طراحي شده را توسط رنج هاي مختلف کاربران تست نمايد.